Standart Perçinler

 

Perçin, en basit tanımıyla, iki parçayı çözülmeyecek şekilde birleştiren, bir tarafı şişerek yüzeye tutturulan, diğer tarafı açık bağlantı elemanıdır.Bu bağlantı elemanları montajın yapıldığı yerde sabit kalması istenen parçalardır.

Yerlerinden ancak deforme edilerek çıkartılabilirler. İki malzemenin birleştirilmesi yanında kimi uygulamalarda sızdırmazlık sağlamaları için de kullanılır.
Önceden hazırlanmış deliğe geçerek monte edilir. Seri kullanım için uygun bir bağlantı elemanı olduğundan üretim zamanını düşürerek maliyetleri azaltır.
Kolay uygulandığı için ek kabiliyet gerektirmez. 
Malzemesine, kullanıldığı saca, çekme-kopma kuvvetlerine göre yüksek sayıda alternatif çeşidi bulunan perçinler;
birçok endüstride çok sayıda farklı birleştirme uygulamasında kullanılmaktadır. Günlük hayatımızda kullandığımız birçok üründe perçin uygulamaları görmemiz mümkündür. 
Evlerimizde kullandığımız beyaz eşyalar, seyahat ettiğimiz kara, deniz, hava, demiryolu araçları, iklimlendirme aletleri, aydınlatma, 
alışveriş yaptığımız marketlerdeki reyonlar, elektriğin dağılımını sağlayan trafo, panolar, dış mekanlarda kullanılan çoklu reklam panoları ilk akla gelebilecek örnekler arasındadır.